NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Тонът на времето Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
1534
Тонът на времето

Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“

Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ той е подредил 50 абстрактни фотографии, направени в малък параклис в Бавария.  „Изложбата е интересна и впечатляваща

| 18 Септември 2024, 15:42 ч.
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Снимка © БТА

Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“.

Гражданското ми верую е всичко, което съм казал в музиката, пише в бележника си композиторът Любомир Пипков, от чието рождение днес се отбелязват 120 години. 

Той е роден на 19 септември 1904 г. (6 септември 1904 г. по стар стил) в Сливен, в семейството на композитора Панайот Пипков и учителката Надка Стефанова, изпълнителна на народни песни. На шест години започва да свири по слух на пиано песните, които е слушал от майка си.  

През 1918 г. семейството се премества в София. Любомир Пипков започва да се занимава сериозно с пиано при пианиста и клавирен педагог Иван Торчанов, който открива голямата дарба на 14-годишния младеж. 

ПЪРВИ ТВОРЧЕСКИ ОПИТИ

През 1919 г. постъпва в Музикалното училище в София, в класа по пиано при проф. Хенрих Визнер, а теоретичните дисциплини изучава при проф. Добри Христов, проф. Димитър Попивано

Започва Вагнеровият фестивал на Софийската опера. За поредна година началото се поставя с премиера – този път това е романтичната опера „Лоенгрин“, представена за първи път във Ваймар през 1849 година.

„Лоенгрин“ е алегория на християнския идеал за свобода и надежда, за спасение на човечеството от всякакви несправедливости. Вагнер е творец реформатор, чиято музика пророчески разтваря криле за бъдещето на изкуството. В контекста на тази идея мисията на Софийската опера е да създаде традиция за националната музикална култура, но също и да намери място, равнопоставящо я със световната култура“, казва режисьорът Пламен Карталов

В София диригент ще бъде Константин Тринкс, участват хорът и оркестърът на Софийската опера и мъжкият хор на БНР. Сценографията е на Ханс Кудлип

Братята Макс и Игор Кавалера ще предложат в София сетлист, съставен от песни предимно от първите три емблематични записа на Sepultura, които не просто бележат началото на една невероятна музикална кариера, а след издържан тест на времето от повече от 35 години, са се превърнали в нещо повече от класики, съобщават организаторите на концерта.

Те допълват, че въпросните албуми са и сред причините фамилия Кавалера да придобие култов статус. Това са емблематичните за траш метъла EP-то Bestial Devastation (Roadrunner Records, 1985), дебютният дългосвирещ албум на групата Morbid Visions (Roadrunner Records, 1986) и Schizophrenia (Roadrunner Records, 1987).

През 2023 г. братята презаписват и издават наново първите два, а преди около три седмици дойде ред и на Schizophrenia. 

В над

Етнографският музей на Варна отбелязва своята 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“. Тя бе представена от главния уредник Татяна Щерева пред много гости, сред които областният управител проф. Андрияна Андреева, директорите на Регионалния исторически музей Игор Лазаренко и на Регионалната библиотека Радка Калчева, представители на Държавния архив, просветни и културни институции.

Изложбата символично съдържа 50 от над 400-те образци с порцелан, които притежава музеят, каза Щерева. Те са от средата на XIX век до първата половина на ХХ век. Най-старият експонат е от 1855 г. Представлява комплект за сервиране на печено месо с две чинии и може да се види в постоянната експозиция. Той е украсен с характерните мотиви от серията „Британски птици“. В юбилейната изложба са показани сервизи за хранене, сладкиши и кафе, предмети за украса на градския дом, както и

В Стара Загора ще бъде отбелязана на 31 юли 147-ата годишнина от боевете за защитата на града по време на кръвопролитните сражения през 1877 г. Това съобщават на официалния сайт на местната администрация.

От 9:30 часа в знак на почит и признателност към героизма на загиналите за свободата едновременно ще бъдат поднесени венци пред Паметник на Трета опълченска дружина и подп. Калитин, Паметник на защитниците на Стара Загора 19 юли 1877 г., Паметник на загиналите във войните старозагорци, Паметник на участниците в Старозагорското въстание, Мавзолей – костница 19 юлий 1877 г., Паметник на загиналите българи и руси в Старозагорския и Джуранлийския бой 19/31 юли 1877 г.

Точно в 10:00 часа на мемориален комплекс „Бранителите на Стара Загора“ ще започне тържествен общоградски ритуал със заупокойна молитва и поднасяне на венци и цветя в памет на знайните и незн

В художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ той е подредил 50 абстрактни фотографии, направени в малък параклис в Бавария. 

„Изложбата е интересна и впечатляваща. Само със средствата на чистата художествена фотография Лео Зограф изразява и своята чувствителност и това, което през последните години работи. Аз като художник виждам цветовите хармонии и усещането му за цвят, но изразени чрез обектива и фотоапарата. Той ни представя и съвършени по своята същност фотографии“, каза  Валентин Узунов, директор на художествената галерия.

Това е втората изложба на Лео Зограф, която той представя в Ловеч. Творецът е познат в града и с това, че е бил и учител по немски език в Ловешката езикова гимназия. Сега отново се връща, за да пресъздаде своето модерно виждане за фотографията. 

„Има две разбирания за фотографията. Традиционната фотография показва обектите отвън, предметното. Модерната фотография все повече включва светлината, която разкрива нещо нереално в стаята, което не можем да видим. Ние го виждаме единствено на снимката, защото само камерата вижда неща, които окото не може“, посочи Лео Зограф.

Неговите лирични снимки откриват в един празен модерен параклис възможностите на светлината.

Гийом Кане оглавява журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщават от екипа на фестивала.

Една от най-ярките звезди на съвременното френско кино ще сподели отговорността с писателката Кристин Льоненс, актрисата Ан Кюсак и писателя Даниел Келман. По традиция в международното жури влиза един изявен български артист, получил признание у нас и по света. В ролята на арбитър тази година е Мария Бакалова. 

Гийом Кане е актьор, сценарист и режисьор, чието име е свързано с множество награждавани филми през годините, като значителна част от тях са адаптации по литературни произведения. Световна популярност му носи участието в приключенската драма „Плажът“ (2000) на Дани Бойл, адаптация по роман на Алекс Гарланд. През 2003 г. играе в &bdq

На 6 септември е българската премиера на „Благи деяния“ на Йоргос Лантимос („Клети създания“, 2023), съобщават от „Форум филм“.

Режисьорът отново обеднява сили с дългогодишния си творчески партньор – сценариста Ефтимис Филипу („Кучешки зъб“, „Омарът“, „Убийството на свещения елен“), с когото създава необикновено кинопътешествие, изследващо темите за властта, контрола, свободната воля и динамиката на човешките взаимоотношения.  

В „Благи деяния“ участват двукратната носителка на „Оскар“ Ема Стоун, Маргарет Куали, Уилем Дефо, Хонг Чау и Джеси Племънс, чието изпълнение във филма беше отличено на фестивала в Кан с наградата за най-добра мъжка роля. Всеки един от актьорите влиза в различен образ, в три отделни истории, обединени от идейно-тематичното послание на филма.  

Първата история в

По време на официалната церемония по откриване на единадесетото издание на Международния кинофестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024 в Стара Загора беше връчена специалната награда за цялостен принос в киното на българската актриса Ели Скорчева.

Присъстващите е залата на Държавна опера Стара Загора имаха възможността да се насладят на кратък филм с откъси от най-емблематичните роли в киното.  Аплодисментите на публиката изпълниха залата още докато на големия екран вървяха кадрите. Красивата статуетка „Златна липа“ Ели Скорчева получи от ръцете на Магдалена Ралчева.

„Тази награда е признание не само за вашия уникален талант и за ролите, които сте завещали на родното ни кино. Но това е награда, защото имахте смелостта да се завърнете в него“, каза директорът на кинофестивала Магдалена Ралчева при връчването на статуетката.

„Благодаря на Маги Р

Днес се навършват 100 години от рождението на художника Йордан Георгиев Николов - Шмайзера (1924-1992). 

Той е роден е на 15 август 1924 г. в Шумен. През 1947 г. завършва живопис във Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович“ (дн. Национална художествена академия) при проф. Илия Петров.

След дипломирането си започва да работи в областта на карикатурата и сатиричния плакат.

ПЕЧАТА КАРИКАТУРИ В ПОЧТИ ВСИЧКИ ВЕСТНИЦИ И СПИСАНИЯ

Първата си карикатура той печата през 1944 г. във вестник „Труд“. Йордан Николов работи като художник във вестник „Вечерни новини“, където през 1954 г. създава хумористичната страница „Добър вечер“. До 1967 г. работи като художник във вестник „Труд“, където заедно с Мирон Иванов създават хумористична страница. Йордан Николов

Примабалерината Боряна Петрова и премиер балетистът Емил Йорданов от Софийска опера и балет ще пресъздадат класиката "Лебедово езеро" под режисърата на проф. Хикмет Мехмедов на сцената на Летния театър в Бургас тази вечер,19 август, съобщават от Държавната опера в морския град.

Двамата известни балетисти ще изпълнят главните роли на Одета/ Одилия и Принц Зигфрид. Те участват в спектакъла от 2023 г. след двугодишното му отсъствие от афиша на Бургаската опера. 

Асистент-режисьор на постановката е примабалерината Веса Тонова, репетитор на балетния състав е Галина Калчева, а помощник-режисьор е Петър Тихолов. Костюмите са дело на покойната Цветанка Петкова-Стойнова, погрижила се за ръчното прикрепване на всеки един от камъните "Сваровски" по облеклата. Автор на сценографията е Иван Токаджиев, който използва синьото като основен цвят на декора, а в някои от с

„Забелязах, че докато въртя камерата и експериментирам, се получават фантастични ефекти. Систематизирах ги в седем групи, за да пресъздам седемте дни на сътворението на света, като вложих за всеки ден съвременна тема“, добави творецът.

Със своите светлинни фотографии Лео Зограф прави препратки към съвременни проблеми като екологичната криза, миграцията, разпределението на стоки, взимането във владение на земя. Чрез възможностите на фотоапарата творецът от сивите бетонни стени на параклиса оформя цветна съдържателност, а от безжизнената геометрия се образуват цветове и форми.

Изложбата с фотографии ще бъде открита на 19 септември.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“. ...
Драгомир Костадинов пресъздава разпада на обществото
Инсталация, пресъздаваща разпада на обществото, ще бъде позиционирана в „Квадрат 500“. Автор на произведението „Фрагментация“ е Драгомир Костадинов – ...
Българското MP-Studio е финалист в световен конкурс за видеомапинг
Българското MP-Studio е сред петте студиа, поканени за участие в най-голямото събитие за видеомапинг в света – iMapp, в Букурещ. Негово произведение ще преобрази втората най- ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Тикер в 19:00 ч.
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство ...
Начало Тонът на времето
1534
Тонът на времето

Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“

Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“.В художествена галерия „Проф.

| 18 Септември 2024, 15:42 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Снимка © БТА

Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“.

В художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ той е подредил 50 абстрактни фотографии, направени в малък параклис в Бавария. 

Гражданското ми верую е всичко, което съм казал в музиката, пише в бележника си композиторът Любомир Пипков, от чието рождение днес се отбелязват 120 години. 

Той е роден на 19 септември 1904 г. (6 септември 1904 г. по стар стил) в Сливен, в семейството на композитора Панайот Пипков и учителката Надка Стефанова, изпълнителна на народни песни. На шест години започва да свири по слух на пиано песните, които е слушал от майка си.  

През 1918 г. семейството се премества в София. Любомир Пипков започва да се занимава сериозно с пиано при пианиста и клавирен педагог Иван Торчанов, който открива голямата дарба на 14-годишния младеж. 

ПЪРВИ ТВОРЧЕСКИ ОПИТИ

През 1919 г. постъпва в Музикалното училище в София, в класа по пиано при проф. Хенрих Визнер, а теоретичните дисциплини изучава при проф. Добри Христов, проф. Димитър Попивано

Започва Вагнеровият фестивал на Софийската опера. За поредна година началото се поставя с премиера – този път това е романтичната опера „Лоенгрин“, представена за първи път във Ваймар през 1849 година.

„Лоенгрин“ е алегория на християнския идеал за свобода и надежда, за спасение на човечеството от всякакви несправедливости. Вагнер е творец реформатор, чиято музика пророчески разтваря криле за бъдещето на изкуството. В контекста на тази идея мисията на Софийската опера е да създаде традиция за националната музикална култура, но също и да намери място, равнопоставящо я със световната култура“, казва режисьорът Пламен Карталов

В София диригент ще бъде Константин Тринкс, участват хорът и оркестърът на Софийската опера и мъжкият хор на БНР. Сценографията е на Ханс Кудлип

Братята Макс и Игор Кавалера ще предложат в София сетлист, съставен от песни предимно от първите три емблематични записа на Sepultura, които не просто бележат началото на една невероятна музикална кариера, а след издържан тест на времето от повече от 35 години, са се превърнали в нещо повече от класики, съобщават организаторите на концерта.

Те допълват, че въпросните албуми са и сред причините фамилия Кавалера да придобие култов статус. Това са емблематичните за траш метъла EP-то Bestial Devastation (Roadrunner Records, 1985), дебютният дългосвирещ албум на групата Morbid Visions (Roadrunner Records, 1986) и Schizophrenia (Roadrunner Records, 1987).

През 2023 г. братята презаписват и издават наново първите два, а преди около три седмици дойде ред и на Schizophrenia. 

В над

Етнографският музей на Варна отбелязва своята 50-годишнина с изложба „Порцеланът - вечният спътник на лукса“. Тя бе представена от главния уредник Татяна Щерева пред много гости, сред които областният управител проф. Андрияна Андреева, директорите на Регионалния исторически музей Игор Лазаренко и на Регионалната библиотека Радка Калчева, представители на Държавния архив, просветни и културни институции.

Изложбата символично съдържа 50 от над 400-те образци с порцелан, които притежава музеят, каза Щерева. Те са от средата на XIX век до първата половина на ХХ век. Най-старият експонат е от 1855 г. Представлява комплект за сервиране на печено месо с две чинии и може да се види в постоянната експозиция. Той е украсен с характерните мотиви от серията „Британски птици“. В юбилейната изложба са показани сервизи за хранене, сладкиши и кафе, предмети за украса на градския дом, както и

В Стара Загора ще бъде отбелязана на 31 юли 147-ата годишнина от боевете за защитата на града по време на кръвопролитните сражения през 1877 г. Това съобщават на официалния сайт на местната администрация.

От 9:30 часа в знак на почит и признателност към героизма на загиналите за свободата едновременно ще бъдат поднесени венци пред Паметник на Трета опълченска дружина и подп. Калитин, Паметник на защитниците на Стара Загора 19 юли 1877 г., Паметник на загиналите във войните старозагорци, Паметник на участниците в Старозагорското въстание, Мавзолей – костница 19 юлий 1877 г., Паметник на загиналите българи и руси в Старозагорския и Джуранлийския бой 19/31 юли 1877 г.

Точно в 10:00 часа на мемориален комплекс „Бранителите на Стара Загора“ ще започне тържествен общоградски ритуал със заупокойна молитва и поднасяне на венци и цветя в памет на знайните и незн

„Изложбата е интересна и впечатляваща. Само със средствата на чистата художествена фотография Лео Зограф изразява и своята чувствителност и това, което през последните години работи. Аз като художник виждам цветовите хармонии и усещането му за цвят, но изразени чрез обектива и фотоапарата. Той ни представя и съвършени по своята същност фотографии“, каза  Валентин Узунов, директор на художествената галерия.

Това е втората изложба на Лео Зограф, която той представя в Ловеч. Творецът е познат в града и с това, че е бил и учител по немски език в Ловешката езикова гимназия. Сега отново се връща, за да пресъздаде своето модерно виждане за фотографията. 

Гийом Кане оглавява журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщават от екипа на фестивала.

Една от най-ярките звезди на съвременното френско кино ще сподели отговорността с писателката Кристин Льоненс, актрисата Ан Кюсак и писателя Даниел Келман. По традиция в международното жури влиза един изявен български артист, получил признание у нас и по света. В ролята на арбитър тази година е Мария Бакалова. 

Гийом Кане е актьор, сценарист и режисьор, чието име е свързано с множество награждавани филми през годините, като значителна част от тях са адаптации по литературни произведения. Световна популярност му носи участието в приключенската драма „Плажът“ (2000) на Дани Бойл, адаптация по роман на Алекс Гарланд. През 2003 г. играе в &bdq

На 6 септември е българската премиера на „Благи деяния“ на Йоргос Лантимос („Клети създания“, 2023), съобщават от „Форум филм“.

Режисьорът отново обеднява сили с дългогодишния си творчески партньор – сценариста Ефтимис Филипу („Кучешки зъб“, „Омарът“, „Убийството на свещения елен“), с когото създава необикновено кинопътешествие, изследващо темите за властта, контрола, свободната воля и динамиката на човешките взаимоотношения.  

В „Благи деяния“ участват двукратната носителка на „Оскар“ Ема Стоун, Маргарет Куали, Уилем Дефо, Хонг Чау и Джеси Племънс, чието изпълнение във филма беше отличено на фестивала в Кан с наградата за най-добра мъжка роля. Всеки един от актьорите влиза в различен образ, в три отделни истории, обединени от идейно-тематичното послание на филма.  

Първата история в

По време на официалната церемония по откриване на единадесетото издание на Международния кинофестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024 в Стара Загора беше връчена специалната награда за цялостен принос в киното на българската актриса Ели Скорчева.

Присъстващите е залата на Държавна опера Стара Загора имаха възможността да се насладят на кратък филм с откъси от най-емблематичните роли в киното.  Аплодисментите на публиката изпълниха залата още докато на големия екран вървяха кадрите. Красивата статуетка „Златна липа“ Ели Скорчева получи от ръцете на Магдалена Ралчева.

„Тази награда е признание не само за вашия уникален талант и за ролите, които сте завещали на родното ни кино. Но това е награда, защото имахте смелостта да се завърнете в него“, каза директорът на кинофестивала Магдалена Ралчева при връчването на статуетката.

„Благодаря на Маги Р

Днес се навършват 100 години от рождението на художника Йордан Георгиев Николов - Шмайзера (1924-1992). 

Той е роден е на 15 август 1924 г. в Шумен. През 1947 г. завършва живопис във Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович“ (дн. Национална художествена академия) при проф. Илия Петров.

След дипломирането си започва да работи в областта на карикатурата и сатиричния плакат.

ПЕЧАТА КАРИКАТУРИ В ПОЧТИ ВСИЧКИ ВЕСТНИЦИ И СПИСАНИЯ

Първата си карикатура той печата през 1944 г. във вестник „Труд“. Йордан Николов работи като художник във вестник „Вечерни новини“, където през 1954 г. създава хумористичната страница „Добър вечер“. До 1967 г. работи като художник във вестник „Труд“, където заедно с Мирон Иванов създават хумористична страница. Йордан Николов

Примабалерината Боряна Петрова и премиер балетистът Емил Йорданов от Софийска опера и балет ще пресъздадат класиката "Лебедово езеро" под режисърата на проф. Хикмет Мехмедов на сцената на Летния театър в Бургас тази вечер,19 август, съобщават от Държавната опера в морския град.

Двамата известни балетисти ще изпълнят главните роли на Одета/ Одилия и Принц Зигфрид. Те участват в спектакъла от 2023 г. след двугодишното му отсъствие от афиша на Бургаската опера. 

Асистент-режисьор на постановката е примабалерината Веса Тонова, репетитор на балетния състав е Галина Калчева, а помощник-режисьор е Петър Тихолов. Костюмите са дело на покойната Цветанка Петкова-Стойнова, погрижила се за ръчното прикрепване на всеки един от камъните "Сваровски" по облеклата. Автор на сценографията е Иван Токаджиев, който използва синьото като основен цвят на декора, а в някои от с

„Има две разбирания за фотографията. Традиционната фотография показва обектите отвън, предметното. Модерната фотография все повече включва светлината, която разкрива нещо нереално в стаята, което не можем да видим. Ние го виждаме единствено на снимката, защото само камерата вижда неща, които окото не може“, посочи Лео Зограф.

Неговите лирични снимки откриват в един празен модерен параклис възможностите на светлината.

„Забелязах, че докато въртя камерата и експериментирам, се получават фантастични ефекти. Систематизирах ги в седем групи, за да пресъздам седемте дни на сътворението на света, като вложих за всеки ден съвременна тема“, добави творецът.

Със своите светлинни фотографии Лео Зограф прави препратки към съвременни проблеми като екологичната криза, миграцията, разпределението на стоки, взимането във владение на земя. Чрез възможностите на фотоапарата творецът от сивите бетонни стени на параклиса оформя цветна съдържателност, а от безжизнената геометрия се образуват цветове и форми.

Изложбата с фотографии ще бъде открита на 19 септември.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Международен фестивал по фойерверки
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Драгомир Костадинов пресъздава разпада на обществото
Българското MP-Studio е финалист в световен конкурс за видеомапинг
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Цветни аспекти
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Цветни аспекти
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.